Widzisz u siebie objawy depresji?

Nie obawiaj się mówić o tym, co czujesz. Depresja jest chorobą, którą można leczyć. Sprawdź jak uzyskać pomoc dla siebie lub osoby Ci bliskiej.

Uzyskaj pomoc

Ok. 1,8 mln osób w Polsce cierpi na depresję

Na świecie doświadcza jej ok. 350 mln osób.1,2

Depresja - istotny problem na świecie

WHO szacuje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie.1

 

 

Depresja należy do coraz częściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.1

Popularne objawy depresji to m.in. obniżony nastrój, przewlekłe odczuwanie smutku, problemy ze snem i koncentracją, zniechęcenie, zmęczenie, chęć odizolowania się od świata, myśli samobójcze. Depresja może mieć podłoże dziedziczne lub może być reakcją na bolesne życiowe doświadczenia. Wpływa na naszą zdolność do pracy oraz relacje z otoczeniem i bliskimi. Depresja staje się wiodącą przyczyną zwolnień lekarskich w Polsce. Rozróżnia się kilka jej rodzajów.

 

 

Przebieg choroby

Pierwsze objawy

Pierwsze objawy

Łatwo je zignorować, zupełnie jak katar, który „przecież nie zapowiada przeziębienia ani grypy”. Zmęczenie? Rozkojarzenie? Melancholijny smutek? Te pierwsze objawy często są bagatelizowane i tłumaczone np. przepracowaniem, stresem lub słabością charakteru.

Nasilenie objawów

Nasilenie objawów

To faza, w której pojawiają się kolejne objawy, a my jeszcze mocniej zaciskamy zęby, lekceważąc swój stan zdrowia psychicznego. Podejmujemy z wysiłkiem próbę funkcjonowania na poziomie sprzed pojawienia się objawów. Ukrywamy przed innymi, że jest coraz trudniej. W końcu „to tylko katar i kaszel”…

Kulminacja

Kulminacja

Na tym etapie może pojawić się poczucie utraty kontroli nad życiem, emocjami, codziennymi obowiązkami i relacjami z ludźmi. Brakuje sił do dalszego funkcjonowania. To czas, w którym nie da się dłużej nazywać tego, co czujemy „zwykłym przeziębieniem”.

Zdrowienie

Zdrowienie

Decydujemy się znaleźć pomoc ─ wśród rodziny i przyjaciół, poszukujemy wsparcia u psychoterapeuty i psychiatry. Zaczynamy rozumieć z czym się mierzymy. Rozpoczyna się proces zdrowienia, etap bycia uważnym wobec swoich potrzeb.

 

Rozpoznajesz objawy u siebie, lub osoby bliskiej?

Uzyskaj pomoc

Historia Asi (24 l.), kiedyś sama walczyła z depresją, dziś pomaga innym jako asystent zdrowienia

[…] Byłam pacjentką szpitala psychiatrycznego. […] Po dwóch latach udało mi się ustabilizować stan zdrowia […]. Wiedziałam, że chcę pomagać innym w zmaganiu się z ich problemami psychicznymi.[…]

Wiem, dlaczego sama chciałam siebie zabić, co wtedy czułam i jakie czynniki mogły znacząco wpłynąć na moją decyzję. Obecnie […] moim głównym zadaniem jest wspomaganie procesu zdrowienia. […] Biorę udział w spotkaniach z uczestnikami i ich bliskimi, razem zastanawiamy się, jakie formy pomocy mogą być najwłaściwsze na danym etapie wychodzenia z kryzysu.

People talking

Sposoby leczenia

Farmakoterapia

Lekarz psychiatra na podstawie doświadczeń i potrzeb pacjenta dobiera odpowiednią dla jego organizmu terapię lekową i podpowiada, jakie należy podjąć kroki, aby odzyskać pełnię sił. W tej formie leczenia stosuje się leki przeciwdepresyjne. Ich zadaniem jest zminimalizowanie objawów depresji, takich jak np. bezsenność i poczucie lęku. Postęp nauki i medycyny sprawia, że skutecznych rozwiązań jest coraz więcej. Od niedawna dostępne są nowoczesne opcje terapeutyczne dla pacjentów z depresją. O szczegóły spytaj swojego lekarza lub skontaktuj się z ośrodkami wskazanymi na interaktywnej mapie.

Psychoterapia

Spotkania z psychologiem, psychoterapeutą są istotnym wzmocnieniem farmakoterapii. Podczas sesji terapeutycznych poszukuje się przyczyn wystąpienia depresji. Ich źródło może znajdować się nawet w naszej odległej przeszłości, np. dzieciństwie. Psychoterapeuci posługują się wieloma metodami pracy, a jej wybór jest za każdym razem indywidualnie dobrany do pacjenta. Psychoterapia ułatwia zrozumienie mechanizmów postępowania, którymi się posługiwaliśmy w dotychczasowym życiu.

Korzystanie ze wsparcia asystenta zdrowienia

Asystent zdrowienia, in. ekspert przez doświadczenie, to osoba, która doznała kryzysu zdrowia psychicznego i wyszła z niego obronną ręką. Asystenci odbywają specjalistyczne szkolenia i staże w szpitalach, by móc współpracować z personelem medycznym i wspierać pacjentów w procesie zdrowienia. Funkcja asystenta zdrowienia została powołana w ramach reformy psychiatrii i pilotażu centrów zdrowia psychicznego.

Uzyskaj pomoc

Poniżej znajdziesz listę wybranych ośrodków, w których można otrzymać m.in. innowacyjne leczenie.

Leaflet

 

Zachęcamy do odwiedzenia kanału na YouTube „7 pytań o Depresję”, gdzie prof. Dr. hab. n. med. odpowiada na najczęściej zadawane w internecie pytania dot. Depresji.

Zobacz pełną listę pytań na YouTube

 

Czym jest depresja? | 7 pytań o depresję

 

Najczęściej zadawane pytania

Smutek jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak gdy staje się on przewlekły lub gdy nie mija nawet wtedy, gdy poprawia się nasza sytuacja życiowa, dobrze jest się mu bliżej przyjrzeć. Jeśli poczucie smutku zaburza codzienne funkcjonowanie, możemy zacząć podejrzewać u siebie depresję. Sami nie możemy postawić sobie diagnozy, musi zrobić to lekarz. Nie warto też sugerować się dostępnymi w Internecie testami w formie pytań i odpowiedzi. To lekarz, korzystając z kryteriów diagnostycznych, może zweryfikować nasz stan zdrowia.

Myśli samobójcze same w sobie nie są chorobą, aczkolwiek 80% osób mających takie doświadczenie cierpi na jedno z zaburzeń psychicznych. Depresja, co potwierdzają statystyki, bywa chorobą śmiertelną. Około 15 % osób z nawracającą depresją popełnia skutecznie samobójstwo. Bardzo ważne jest to, aby w relacji z lekarzem lub terapeutą mówić o takich myślach. Nie należy pozostawiać tej informacji tylko dla siebie. Można skorzystać z pomocy ośrodków interwencji kryzysowej, przychodni psychiatrycznej czy telefonów zaufania. Przede wszystkim należy powiedzieć o tym rodzinie lub przyjaciołom, którzy mogą pomóc znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Tak- depresja dotyczy osób w różnym wieku, różnej płci i o różnym statusie społecznym. Statystycznie depresja jest częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn. Z kolei wskaźnik samobójstw jest wyższy właśnie u mężczyzn. Według hipotez dzieje się tak dlatego, że depresję trudniej u nich zdiagnozować. U mężczyzn występuje więcej nieoczywistych objawów. Ponadto mężczyźni mogą ulegać społecznej presji, która nie ułatwia okazywania emocji, zwłaszcza przewlekłego, głębokiego smutku. Warto zwrócić uwagę, że depresja u kobiet częściej jest przedmiotem badań naukowych niż depresja u mężczyzn. Źródło: Męska depresja – koncepcja, metody pomiaru i związki z zachowaniami samobójczymi, Jan Chodkiewicz, Joanna Miniszewska, PSYCHIATR PSYCHOL KLIN 2016, 16 (1), p. 33–37

Gdy nasilenie objawów depresji zaczyna utrudniać życie w znacznym stopniu, większość pacjentów kieruje swoje kroki do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza psychiatry. Lekarz po upewnieniu się co do poprawności rozpoznania na podstawie zgłaszanych objawów, może zalecić pacjentowi psychoterapię lub farmakoterapię, sięgając po rozwiązania dopasowane do obrazu choroby indywidualnego pacjenta. Jeżeli odczuwasz objawy depresji i szukasz pomocy, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem specjalizującym się w leczeniu zaburzeń nastroju.

Depresja jest chorobą, której objawy mogą mieć charakter nawracający i przewlekły. W przypadku depresji nawracającej, która może wystąpić po doświadczeniu pierwszego dużego epizodu, pojawiają się okresy dobrego samopoczucia na przemian z obniżonym nastrojem, z których każdy kolejny ma bardziej wyraziste objawy. Gdy pojawia się nawrót choroby, zwiększa się ryzyko podjęcia próby samobójczej.

Rozpoznajesz objawy u siebie, lub osoby bliskiej?

Uzyskaj pomoc

Źródła danych statystycznych:

1. Zdrowie psychiczne w Unii Europejskiej Opracowania tematyczne, OT-674, Kancelaria Senatu, Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji, s. 20, Warszawa 2019
2. Wywiad z profesor Agatą Szulc: https://www.medexpress.pl/prof-szulc-depresja-jest-najczestsza-przyczyna-zwolnien-lekarskich-w-polsce/75762