Inicjatywy Janssen - Życie z Przewlekłą Białaczką Limfocytową

Inicjatywy Janssen - Życie z Przewlekłą Białaczką Limfocytową

Porada nr 3

Jeśli miewasz biegunki21:

  • Spożywaj duże ilości płynów, ale unikaj alkoholu i kawy
  • Spożywaj posiłki małe, ale częściej. Posiłki przyrządzaj z produktów lekkostrawnych, takich jak produkty mleczne, białe ryby, drób, dobrze ugotowane jaja, biały chleb, makaron czy ryż.
  • Unikaj produktów i napojów, które nasilają biegunkę. Należą do nich produkty zawierające dużo tłuszczu – jak czipsy i hamburgery z wołowiny, a także gotowana suszona fasola, sok jabłkowy, surowe owoce i warzywa oraz produkty o ostrym smaku, jak np. papryczki chili.
  • Posiłki spożywaj powoli.

Jeśli miewasz zaparcia22:

  • Staraj się uwzględniać w diecie duże ilości błonnika. Dobrymi źródłami błonnika są między innymi: płatki śniadaniowe z pełnego ziarna pszenicy, pełnoziarniste pieczywo i mąka, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty oraz świeże owoce i warzywa
  • Staraj się dużo pić – pomocne będą zarówno napoje gorące, jak i zimne. Staraj się spożywać co najmniej dwa litry płynów dziennie. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy zwiększasz ilość błonnika w diecie, gdyż spożywanie błonnika bez wystarczającej ilości płynów może pogorszyć zaparcie.

    Popularne naturalne środki na zaparcia to sok z suszonych śliwek, suszone śliwki i syrop z fig

    Lekkie zajęcia ruchowe – na przykład spacery – ułatwią jelitom pracę

21. Macmillan Cancer Support. If you have diarrhoea. September 2014 Tekst na stronie: http://www.macmillan.org.uk/information-and-support/coping/side-effects-and-symptoms/eatingproblems/diarrhoea.html. Dostęp – kwiecień 2017 r.

22. Macmillan Cancer Support. If you have constipation. September 2014 Tekst na stronie: http://www.macmillan.org.uk/information-and-support/coping/side-effects-and-symptoms/

eating-problems/constipation.html. Dostęp – kwiecień 2017 r.