Inicjatywy Janssen - Życie z Przewlekłą Białaczką Limfocytową

Inicjatywy Janssen - Życie z Przewlekłą Białaczką Limfocytową

Porada nr 9

To normalne, że gdy przeżywa się poważną chorobę, odczuwa się większy niż zwykle stres w kontaktach z bliskimi osobami. Ważne jest zatem, aby rozmawiać z nimi otwarcie i szczerze. Może to również pomóc zobaczyć ich punkt widzenia.

Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół

Rozmowa z ludźmi, których kochasz i którym ufasz może pomóc Ci zrozumieć, co się dzieje, dzięki czemu poczujesz, że masz większą kontrolę nad swoimi emocjami. Proś bliskich, przyjaciół i kolegów z pracy o pomoc w praktycznych rzeczach; najprawdopodobniej bardzo chętnie Ci pomogą.

Oto kilka praktycznych sposobów, na które te osoby mogą Ci pomóc:

  • organizowanie wizyt (u specjalistów)
  • przypominanie o umówionych wizytach
  • zabieranie Cię na wizyty – jeśli chcesz, bliscy mogą być obecni w ich trakcie, wspieranie w zadawaniu właściwych pytań i zapamiętywaniu odpowiedzi
  • zadawanie specjalistom wszelkich pytań, jakie się pojawią w kwestii leków, ich działań niepożądanych, Twojego ogólnego stanu zdrowia czy samopoczucia
  • motywowanie Cię w chwilach złego samopoczucia
Wsparcie ze strony personelu medycznego

Lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści medyczni są po to, by Ci pomóc. Zapewne niektóre osoby z personelu placówki opieki zdrowotnej już znasz. Zespół specjalistów w placówce zajmującej się leczeniem białaczek zwykle składa się z onkologa (lekarza specjalizującego się z diagnostyce i leczeniu nowotworów) i ewentualnie hematologa (lekarza specjalizującego się w chorobach krwi).

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o PBL lub leczeniu, które przechodzisz, możesz o to zapytać kogoś z tego zespołu. Mogą Ci również powiedzieć o grupach wsparcia dla pacjentów, o dostępnych w okolicy usługach medycznych, jak też o lokalnych wydarzeniach.

Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson