Aby człowiek chory na schizofrenię mógł funkcjonować, niezbędne jest regularne przyjmowanie leków, korzystanie z różnych rodzajów dostępnej terapii, jak również prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna i kontakty społeczne. Rola członków rodziny polega na wspieraniu bliskiej osoby w różnych fazach choroby. Przebieg schizofrenii u większości pacjentów charakteryzuje się nawracającymi psychozami.
Czy wiesz, że...
Aktywność choroby jest największa w okresie ok. 5 lat od zachorowania.
Mówimy o tzw. okresie krytycznym, w którym psychozy pojawiają się często, powodując postępujące uszkodzenie mózgu, co skutkuje coraz dłuższymi okresami hospitalizacji, coraz większą opornością na leki, utrwalaniem się objawów wytwórczych, pogorszeniem pamięci i funkcji wykonawczych, utratą pracy i upośledzeniem funkcjonowania w rodzinie i środowisku.Najistotniejszym celem długofalowej terapii jest zapobieganie nawrotom i ich negatywnym konsekwencjom. Podstawę stanowi wspieranie chorego w regularnym przyjmowaniu leków przeciwpsychotycznych oraz motywowanie do korzystania z różnych form leczenia.
Pamiętaj!
Terapeutyczne oddziaływanie opiekunów wymaga nie tylko empatii, ale przede wszystkim dużej wiedzy o chorobie i terapii oraz umiejętności obserwacji i prawidłowej komunikacji dostosowanej do możliwości chorego.
Warto wiedzieć, że ...
To wiele wnosi w życie pacjenta, jeśli ma wokół siebie osoby bliskie, z którymi może porozmawiać o swoim leczeniu. Ważne jest, aby rozmowy te wspierały w sposób konstruktywny samą osobę chorą i jej skuteczne leczenie. Wsparcie psychiczne jest bezcenne.