open
Choose your language

Inicjatywy Janssen - Życie ze schizofrenią

Inicjatywy Janssen - Życie ze schizofrenią

5. Możemy być użytecznymi członkami społeczeństwa: zwiększając wartość pracy i kreatywnych czynności

Dobre wieści: wiemy z doświadczenia, że jest to możliwe. Ważne jest, abyśmy jako istoty ludzkie chore na schizofrenię, także mieli do odegrania swoją rolę w świecie. W jednym z najgorszych momentów swojego życia, miałem następujący cel: „Chcę pomagać i działać kreatywnie, dzięki czemu będę mógł tworzyć realną wartość.”

W tym momencie los okazał się dla mnie łaskawy i „taktyka krok po kroku” zadziałała. W dodatku z ogromną przyjemnością odnalazłem swoje miejsce na rynku pracy, pozwalające mi poczuć przynależność do środowiska zawodowego. Nie trzeba wspominać, że dokładanie się do budżetu rodzinnego także było miłe. Zacząłem od stanowiska administrator biura, a obecnie jestem naukowcem w uniwersyteckiej grupie badawczej.

Kreatywność także odgrywa kluczową rolę w moim życiu. Mój instruktor malarstwa, który nauczył mnie malować i zapoznał z uzdrawiającą mocą sztuki, bardzo mi pomógł. Wielkim wsparciem psychicznym było śledzenie moich postępów od momentu, gdy praktycznie nie umiałem malować, do poziomu, na którym po siedmiu latach przygotowań byłem w stanie zorganizować swoją własną wystawę w małej czarującej kawiarni w miejscowej bibliotece.

Naszą serię artykułów kończy temat bliski naszym sercom. Udzielanie pomocy stanowi główną misję naszego życia. W tym duchu stworzyliśmy książkę Mentőöv (Kamizelka ratunkowa). Nasza misja polega na podróży po Węgrzech i przedstawianiu prezentacji wraz z osobami nas wspierającymi, którym jesteśmy wdzięczni za tę serię artykułów.

Jesteśmy pewni, że coraz więcej chorych ze schizofrenią będzie w stanie cieszyć się równowagą psychiczną w swoim życiu. Życzymy im mnóstwo siły woli, pokory, cierpliwości i chęci współpracy z pomagającymi im osobami. Powyższa seria artykułów może być pomocna w osiągnięciu tego celu. Nasze główne przesłanie dla chorych i ich ukochanych brzmi: „Nigdy się nie poddawaj!”

© 2019 Dániel Oravetz - Teodora Kulcsár