Inicjatywy Janssen - Życie z łuszczycą

Inicjatywy Janssen - Życie z łuszczycą

Życie z łuszczycą - historia Bojana z Rumunii

Czy można z łuszczycą iść na basen?

Korzystanie z basenu dla osób chorujących na łuszczycę nie powinno być problemem ze względów zdrowotnych. Co prawda skóra pacjenta jest bardziej delikatna od skóry osoby zdrowej, przez co jest podatniejsza na wysuszanie, szczególnie pod wpływem mocno chlorowanej wody. Jednak rozwiązaniem może być skrócenie czasu kąpieli i stosowanie odpowiednich kremów nawilżających zaraz po wyjściu z basenu.

Natomiast problemem może być reakcja otoczenia na chorobę. Warto więc przygotować się na możliwość niezbyt delikatnych pytań i komentarzy ze strony osób znajdujących się na basenie. My ze swojej strony radzimy poinformować pracownika basenu, że chorujemy na łuszczycę, która może „groźnie” wyglądać, ale nie jest zakaźna.

Która pora roku jest najbardziej neutralna dla pacjenta?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Co prawda pogoda ma wpływ na zaostrzenie objawów choroby, jednak każdy pacjent może różnie reagować przy tych samych warunkach atmosferycznych. Dla części pacjentów lato oznacza spadek natężenia objawów łuszczycy – z uwagi na większą ilość światła słonecznego, podczas gdy inni czują się lepiej zimą. Zarówno jedni jak i drudzy mogą stosować środki zaradcze pozwalające na minimalizowanie wpływu środowiska na ich stan zdrowia.

Wiosna i Lato – w wypadku, kiedy objawy łuszczycy nasilają się w ciepłe miesiące powinieneś:

 • ograniczyć ekspozycję skóry na promienie słoneczne. Każdy może ulec oparzeniu, ale osoby o jasnej karnacji są na nie bardziej narażone. Nie zapominaj, że światło słoneczne przenika przez szkło, chmury, wodę i cienką odzież. Nawet cień nie zapewnia całkowitej ochrony, ponieważ część promieni może dotrzeć do Twojej skóry poprzez np. odbijanie się od tafli jeziora.
 • uważać na niektóre leki, które zwiększają wrażliwość na światło słoneczne. Dlatego też zawsze dokładnie czytaj ulotkę i w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli znajdziesz na niej informację, że preparat, który stosujesz wpływa na wrażliwość ciała na promienie słoneczne, wtedy ogranicz przebywanie na słońcu.

  stosować krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej SPF 30. Nakładaj go regularnie i kilkakrotnie w ciągu dnia.

  uważać na substancje chemiczne w basenach i sól w wodzie morskiej, które mogą podrażniać lub wysuszać skórę. Wysusz skórę i nałóż krem nawilżający oraz przeciwsłoneczny.

  nosić luźne, lekkie i wygodne ubrania, które umożliwiają cyrkulację powietrza i parowanie potu. Jeżeli masz łuszczycę na stopach, noś wygodne buty lub sandały na tyle duże, aby pomieściły niewielkie puchnięcie stóp podczas wysokich temperatur.

Jesień i zima – jeżeli właśnie podczas tych pór roku odczuwasz zaostrzenie objawów łuszczycy powinieneś:

 • zmniejszać ogrzewanie nocą (chłodniejsze powietrze mniej wysusza).
 • dbać o nawodnienie pijąc dużo wody (min. 2 litry dziennie).

 • stosować kremy nawilżające zanim wysuszysz skórę po wyjściu z wanny.

 • stosować delikatne nawilżające kosmetyki do mycia i przedkładać ciepły prysznic nad długą kąpiel w gorącej wodzie.

 • dbać o siebie wypoczywając odpowiednio długo i stosując zdrową dietę. Warto porozmawiać z lekarzem o ewentualnym szczepieniu przeciwko grypie.

 • używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej SPF 15) na skórze narażonej na działanie słońca, ostrego wiatru i niskiej temperatury. Pamiętaj, że słońce zimą bywa groźniejsze od tego latem, ponieważ część promieni ultrafioletowych odbija się od śniegu intensyfikując swoje działanie.