Zatrudnienie i kariera

Zatrudnienie i kariera

Wiele osób żyjących z TNP obawia się, że ich możliwości zawodowe będą ograniczone ze względu na występującą u nich chorobę. Powszechne są obawy związane z fizycznymi wymaganiami pracy i zmęczeniem, jakie może powodować praca.

Osoby żyjące z TNP muszą rozważyć wiele kwestii, takich jak wybór ścieżki kariery, wykorzystanie swojego potencjału i osiąganie satysfakcji z pracy każdego dnia, a wszystko to, żyjąc z chorobą przewlekłą. Może to sprawić, że znalezienie lub utrzymanie miejsca pracy będzie trudne.

Jednak przy odpowiednim wsparciu wiele osób żyjących z TNP może mieć satysfakcjonującą karierę i czerpać radość z pracy.

employment-and-careers

Jeśli żyjesz z TNP i szukasz pracy, oto kilka pomocnych wskazówek do rozważenia:

icon

Porozmawiaj ze swoim zespołem medycznym

  • Zespół medyczny może doradzić ci i pomóc wybrać ścieżkę kariery najlepiej dopasowaną do ciebie. Porozmawiaj z jego członkami o rodzajach pracy lub poziomach aktywności, które mogą być najlepiej dostosowane do twoich obecnych i przyszłych potrzeb w zakresie zdrowia.
  • Rozważ podzielenie się swoimi celami i ambicjami z członkami zespołu medycznego, ponieważ pomoże im to doradzić ci w sprawie celów zawodowych/w zakresie zatrudnienia i opracować optymalny plan opieki.

icon

Porozmawiaj z lokalną organizacją pacjentów

  • Organizacja pacjentów może skontaktować cię z innymi osobami żyjącymi z TNP, które będą mogły podzielić się z tobą swoimi doświadczeniami.
  • Dowiedz się, czy możesz wspierać lokalną organizację pacjentów poprzez wolontariat lub bardziej formalne praktyki zawodowe. Może to zaowocować wpisem do CV pomocnym w składaniu aplikacji o pracę.
set-goals

Wyznacz cele

  • Ubieganie się o pracę może zająć trochę czasu. Szukając pracy, wyznaczaj sobie małe cele, aby stale czuć, że posuwasz się naprzód, i mieć poczucie spełnienia podczas całego procesu składania aplikacji.
choose-something-you-will-enjoy

Wybierz coś, co przypadnie ci do gustu

  • Dla osób żyjących z TNP dostępnych jest wiele opcji kariery. Spróbuj znaleźć pracę, która będzie zgodna z twoimi zainteresowaniami i hobby. Prawdopodobnie sprawi to, że praca będzie przyjemna.
  • Wiele osób żyjących z TNP pracuje w dziedzinie opieki zdrowotnej, ponieważ mogą w niej wykorzystać swoje wyjątkowe doświadczenie, służąc cennymi wskazówkami.Zastanów się, jak możesz wykorzystać swoje obszary wiedzy i osobiste doświadczenia w karierze.

consider-flexible-working

Rozważ elastyczną formę zatrudnienia

  • Szukając pracy, warto rozważyć możliwości zatrudnienia w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin oraz stanowiska, które oferują możliwość pracy z domu lub elastyczne godziny pracy, ponieważ może to pomóc zmniejszyć obciążenie organizmu.
  • Korzystaj z internetowych wyszukiwarek ofert pracy, aby filtrować wyniki zgodnie z własnymi potrzebami, takimi jak zatrudnienie w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin, praca z domu i elastyczne godziny pracy.
  • Rozważ rozwijanie umiejętności z myślą o przyszłych miejscach pracy, które oferują większe możliwości pracy w domu lub elastyczne godziny pracy.
think-about-location

Pomyśl o lokalizacji

Rozważ lokalizację i dostępność każdego miejsca pracy. Warto pomyśleć o takich kwestiach, jak czas dojazdu do pracy i odległość od miejsca pracy czy dostępne udogodnienia.

volunteering

Wolontariat to świetna alternatywa

Rozważ pracę wolontariusza lub udział w kursie online. Może to pomóc w zapewnieniu poczucia spełnienia i celu, jeśli chcesz pracować, ale nie czujesz się wystarczająco dobrze, by podjąć stałe zatrudnienie.

Jeśli otrzymałeś rozpoznanie TNP i jesteś już zatrudniony, pomocne może być:

talk-to-your-employer

Porozmawianie z pracodawcą

Niektóre stanowiska pracy, zwłaszcza te, które są wymagające pod względem fizycznym, np. zatrudnienie związane z podnoszeniem ciężarów lub długie godziny pracy, mogą być trudne, jeśli żyjesz z TNP. Jeśli tak jest w twoim przypadku, porozmawiaj ze swoim pracodawcą, aby sprawdzić, w jaki sposób zajmowane przez ciebie stanowisko pracy może zostać przystosowane do twoich potrzeb, na przykład można uzgodnić regularne przerwy na odpoczynek lub potencjalne przeniesienie na inne stanowisko w organizacji, które bardziej ci odpowiada.


working-environment

Przeanalizowanie swojego środowiska pracy

Pomyśl o swoim obecnym środowisku pracy i o tym, jak może ono wpłynąć na twoje zdrowie. Na przykład jeśli pracujesz w środowisku o niskiej jakości powietrza, możesz poprosić o sprzęt/technologię, które zapewnią ci większy komfort podczas wykonywania pracy

keep-active

Utrzymanie aktywności

Zaleca się wykonywanie niewymagających ćwiczeń, np. lekkich spacerów w ciągu dnia pracy, szczególnie w przypadku pracy siedzącej[1]. Ważne jest, aby osoby żyjące z TNP co jakiś czas wstawały, przechadzały się i/lub wykonywały lekkie ćwiczenia.

consider-sharing-your-diagnosis

Rozważenie podzielenia się rozpoznaniem

W wielu krajach wyłącznie od ciebie zależy, czy podzielisz się swoim rozpoznaniem. Podczas gdy niektórzy uważają, że ich choroba jest sprawą ściśle prywatną, inni odnoszą duże korzyści z dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z TNP ze swoim pracodawcą/współpracownikami. Wyjaśnienie natury TNP pracodawcy lub współpracownikom może być trudne, ponieważ najprawdopodobniej nie słyszeli oni wcześniej o tej chorobie. Rozważ podzielenie się swoim rozpoznaniem z pracodawcą lub współpracownikami, z którymi jesteś blisko, na wypadek, jeśli poczujesz się źle w pracy.


Znalezienie pracy, która jest interesująca i odpowiada twoim potrzebom, jest wyzwaniem dla każdego, niezależnie od tego, czy żyje z TNP czy nie. Nie bądź dla siebie surowy, jeśli masz trudności ze znalezieniem poważnego zatrudnienia lub jeśli jeszcze nie wiesz, co chcesz robić.

Referencje

Audrey S, Procter S, 2015, Employers’ views of promoting walking to work: a qualitative study. Int J Behav Nutr Phys Act;12:12. Published 2015 Feb 11 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4344752/pdf/12966_2015_Article_174.pdf DOA 16/01/2020
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson