Zatrudnienie i kariera

Zatrudnienie i kariera

Wiele osób żyjących z TNP obawia się, że ich możliwości zawodowe będą ograniczone ze względu na występującą u nich chorobę. Powszechne są obawy związane z fizycznymi wymaganiami pracy i zmęczeniem, jakie może powodować praca.

Osoby żyjące z TNP muszą rozważyć wiele kwestii, takich jak wybór ścieżki kariery, wykorzystanie swojego potencjału i osiąganie satysfakcji z pracy każdego dnia, a wszystko to, żyjąc z chorobą przewlekłą. Może to sprawić, że znalezienie lub utrzymanie miejsca pracy będzie trudne.

Jednak przy odpowiednim wsparciu wiele osób żyjących z TNP może mieć satysfakcjonującą karierę i czerpać radość z pracy.

employment-and-careers

Jeśli żyjesz z TNP i szukasz pracy, oto kilka pomocnych wskazówek do rozważenia:

icon

Porozmawiaj ze swoim zespołem medycznym

  • Zespół medyczny może doradzić ci i pomóc wybrać ścieżkę kariery najlepiej dopasowaną do ciebie. Porozmawiaj z jego członkami o rodzajach pracy lub poziomach aktywności, które mogą być najlepiej dostosowane do twoich obecnych i przyszłych potrzeb w zakresie zdrowia.
  • Rozważ podzielenie się swoimi celami i ambicjami z członkami zespołu medycznego, ponieważ pomoże im to doradzić ci w sprawie celów zawodowych/w zakresie zatrudnienia i opracować optymalny plan opieki.

icon

Porozmawiaj z lokalną organizacją pacjentów

  • Organizacja pacjentów może skontaktować cię z innymi osobami żyjącymi z TNP, które będą mogły podzielić się z tobą swoimi doświadczeniami.
  • Dowiedz się, czy możesz wspierać lokalną organizację pacjentów poprzez wolontariat lub bardziej formalne praktyki zawodowe. Może to zaowocować wpisem do CV pomocnym w składaniu aplikacji o pracę.
set-goals

Wyznacz cele

  • Ubieganie się o pracę może zająć trochę czasu. Szukając pracy, wyznaczaj sobie małe cele, aby stale czuć, że posuwasz się naprzód, i mieć poczucie spełnienia podczas całego procesu składania aplikacji.
choose-something-you-will-enjoy

Wybierz coś, co przypadnie ci do gustu

  • Dla osób żyjących z TNP dostępnych jest wiele opcji kariery. Spróbuj znaleźć pracę, która będzie zgodna z twoimi zainteresowaniami i hobby. Prawdopodobnie sprawi to, że praca będzie przyjemna.
  • Wiele osób żyjących z TNP pracuje w dziedzinie opieki zdrowotnej, ponieważ mogą w niej wykorzystać swoje wyjątkowe doświadczenie, służąc cennymi wskazówkami.Zastanów się, jak możesz wykorzystać swoje obszary wiedzy i osobiste doświadczenia w karierze.

consider-flexible-working

Rozważ elastyczną formę zatrudnienia

  • Szukając pracy, warto rozważyć możliwości zatrudnienia w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin oraz stanowiska, które oferują możliwość pracy z domu lub elastyczne godziny pracy, ponieważ może to pomóc zmniejszyć obciążenie organizmu.
  • Korzystaj z internetowych wyszukiwarek ofert pracy, aby filtrować wyniki zgodnie z własnymi potrzebami, takimi jak zatrudnienie w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin, praca z domu i elastyczne godziny pracy.
  • Rozważ rozwijanie umiejętności z myślą o przyszłych miejscach pracy, które oferują większe możliwości pracy w domu lub elastyczne godziny pracy.
think-about-location

Pomyśl o lokalizacji

Rozważ lokalizację i dostępność każdego miejsca pracy. Warto pomyśleć o takich kwestiach, jak czas dojazdu do pracy i odległość od miejsca pracy czy dostępne udogodnienia.

volunteering

Wolontariat to świetna alternatywa

Rozważ pracę wolontariusza lub udział w kursie online. Może to pomóc w zapewnieniu poczucia spełnienia i celu, jeśli chcesz pracować, ale nie czujesz się wystarczająco dobrze, by podjąć stałe zatrudnienie.

Jeśli otrzymałeś rozpoznanie TNP i jesteś już zatrudniony, pomocne może być:

talk-to-your-employer

Porozmawianie z pracodawcą

Niektóre stanowiska pracy, zwłaszcza te, które są wymagające pod względem fizycznym, np. zatrudnienie związane z podnoszeniem ciężarów lub długie godziny pracy, mogą być trudne, jeśli żyjesz z TNP. Jeśli tak jest w twoim przypadku, porozmawiaj ze swoim pracodawcą, aby sprawdzić, w jaki sposób zajmowane przez ciebie stanowisko pracy może zostać przystosowane do twoich potrzeb, na przykład można uzgodnić regularne przerwy na odpoczynek lub potencjalne przeniesienie na inne stanowisko w organizacji, które bardziej ci odpowiada.


working-environment

Przeanalizowanie swojego środowiska pracy

Pomyśl o swoim obecnym środowisku pracy i o tym, jak może ono wpłynąć na twoje zdrowie. Na przykład jeśli pracujesz w środowisku o niskiej jakości powietrza, możesz poprosić o sprzęt/technologię, które zapewnią ci większy komfort podczas wykonywania pracy

keep-active

Utrzymanie aktywności

Zaleca się wykonywanie niewymagających ćwiczeń, np. lekkich spacerów w ciągu dnia pracy, szczególnie w przypadku pracy siedzącej1. Ważne jest, aby osoby żyjące z TNP co jakiś czas wstawały, przechadzały się i/lub wykonywały lekkie ćwiczenia.

consider-sharing-your-diagnosis

Rozważenie podzielenia się rozpoznaniem

W wielu krajach wyłącznie od ciebie zależy, czy podzielisz się swoim rozpoznaniem. Podczas gdy niektórzy uważają, że ich choroba jest sprawą ściśle prywatną, inni odnoszą duże korzyści z dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z TNP ze swoim pracodawcą/współpracownikami. Wyjaśnienie natury TNP pracodawcy lub współpracownikom może być trudne, ponieważ najprawdopodobniej nie słyszeli oni wcześniej o tej chorobie. Rozważ podzielenie się swoim rozpoznaniem z pracodawcą lub współpracownikami, z którymi jesteś blisko, na wypadek, jeśli poczujesz się źle w pracy.


Znalezienie pracy, która jest interesująca i odpowiada twoim potrzebom, jest wyzwaniem dla każdego, niezależnie od tego, czy żyje z TNP czy nie. Nie bądź dla siebie surowy, jeśli masz trudności ze znalezieniem poważnego zatrudnienia lub jeśli jeszcze nie wiesz, co chcesz robić.