Dobre życie z TNP

Dobre życie z TNP

Relacje, intymność i praca to tylko niektóre ważne elementy, które oprócz zdrowia fizycznego w znacznym stopniu przyczyniają się do jakości życia danej osoby. Życie z TNP może wpływać na wiele aspektów życia, jeśli nie na wszystkie, i dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z holistycznych potrzeb osób żyjących z tą chorobą.

Niektóre aktywności mogą stać się trudniejsze i często potrzebne są pewne modyfikacje[1]

Pogodzenie się z tym i wynikającymi z tego zmianami stylu życia często wpływa na fizyczne, emocjonalne i społeczne funkcjonowanie danej osoby[1]

Chociaż może to być trudne, przy odpowiednim wsparciu można opanować TNP i osiągnąć dobrą jakość życia.

Przystosowanie się do życia z TNP przez ciebie i twoich bliskich może trochę potrwać.

Nie jesteś sam. Inne osoby żyjące z TNP przeszły przez podobne doświadczenia i wiele osób, w tym twoja rodzina i przyjaciele, pracownicy ochrony zdrowia i organizacje pacjentów, mogą zapewnić wsparcie, aby pomóc ci poradzić sobie z chorobą.

living-well

Dzięki rozmowom z osobami żyjącymi z TNP i społecznością NP – w tym pracownikami ochrony zdrowia i grupami pacjentów – zebrano spostrzeżenia i praktyczne wskazówki, które pomogą wesprzeć cię w leczeniu TNP i prowadzeniu dobrego życia z tą chorobą.

Poniżej przedstawiamy cztery aspekty codziennego życia – kliknij ikony, aby dowiedzieć się więcej.

Referencje

Guillevin L, Armstrong I, Aldrighetti R, et al. 2013. Understanding the impact of pulmonary arterial hypertension on patients’ and carers’ lives. European Respiratory Review. Publikacja dostępna pod adresem: https://err.ersjournals.com/content/22/130/535 DOA: 02.01.20
Relationships, intimacy and family planning
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson