Relacje, intymność i planowanie rodziny

Relacje, intymność i planowanie rodziny

Relacje i intymność są ważnymi aspektami codziennego życia. Dla osób żyjących z TNP te części życia mogą się zmienić i pod pewnymi względami może być konieczne wypracowanie nowego podejścia do relacji i intymności.

Ważne jest, aby pamiętać, że oprócz klinicznego leczenia TNP pielęgnowanie zdrowych, wspierających relacji i utrzymywanie poziomu bliskości (który będzie zależał wyłącznie od twoich potrzeb i pragnień) przyczyniają się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to ważne, ponieważ duża liczba osób żyjących z TNP doświadcza lęku i depresji 1.

Planowanie rodziny jest również ważnym czynnikiem dla osób żyjących z TNP, a zwłaszcza dla kobiet, ponieważ poród naraża matkę i dziecko na wysokie ryzyko2. Dlatego stanowczo zaleca się, aby kobiety chore na TNP nie zachodziły w ciążę 2.

Jest to coś, co może mieć ogromny wpływ na osobę żyjącą z TNP i dlatego należy omówić tę kwestię z partnerem i zespołem medycznym.

hands

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących utrzymywania zdrowych, intymnych relacji dla osób żyjących z TNP:

speak

Porozmawiaj z lekarzem

  • Jeśli problemy z intymnością wpływają na jakość twojego życia, porozmawiaj z lekarzem, który będzie w stanie udzielić ci porady i/lub wskazać, gdzie możesz uzyskać dodatkowe wsparcie. Pamiętaj, że poruszanie kwestii intymności podczas wizyt u lekarza jest całkowicie akceptowalne, ponieważ ten aspekt życia przyczynia się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
  • Lekarze, specjaliści w zakresie NP, specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa, urolodzy i pielęgniarki specjalistyczne mogą zaoferować porady dotyczące intymności i zdrowia seksualnego – najważniejsze jest to, że poruszasz swoje problemy z profesjonalistą, czując się komfortowo i otrzymując wsparcie.

communicate

Rozmawiaj z partnerem/partnerką

  • Spróbuj porozmawiać z partnerem/partnerką o waszym związku, intymności i planowaniu rodziny. Otwierając się, możesz poczuć się bardziej komfortowo z fizyczną bliskością, a twój partner/partnerka łatwiej zrozumie, w jaki sposób może cię wspierać w najlepszy możliwy sposób i o czym należy pamiętać, np. w jaki sposób twój dzienny grafik może wpłynąć na poziom energii i w rezultacie na zdolność do intymnych zbliżeń/zainteresowanie nimi.
  • Po wstępnej rozmowie możecie wspólnie znaleźć sposoby na rozwój i utrzymanie zdrowego związku, który będzie odpowiadał wam obojgu.
connect

Buduj więzi

  • Udział w lokalnej grupie wsparcia pacjentów może pomóc; będziesz mógł porozmawiać z innymi osobami żyjącymi z TNP i podzielić się doświadczeniami w bezpiecznej przestrzeni – oczywiście, jeśli czujesz się na tyle komfortowo, aby to zrobić.
  • Jeśli w pobliżu nie ma lokalnej grupy wsparcia, przydatne mogą być również fora internetowe poświęcone TNP, które pomogą ci nawiązać kontakt z innymi osobami żyjącymi z tą chorobą.
  • Możesz uzyskać przydatne wskazówki, jak radzić sobie z intymnością w przypadku TNP, korzystając z doświadczenia innych z pierwszej ręki.

Odwiedź www.phaeurope.org, aby znaleźć listę odpowiednich organizacji w całej Europie – w twoim kraju mogą istnieć jeszcze inne!

Planowanie rodziny

Jak wspomniano powyżej, zajście w ciążę przez kobietę z TNP naraża matkę i dziecko na większe ryzyko zdrowotne. Dlatego stanowczo zaleca się, aby kobiety żyjące z tą chorobą unikały zajścia w ciążę. 3
  • Zaleca się stosowanie dwóch barierowych metod antykoncepcji podczas stosunku płciowego, aby zapobiec ciąży. Lekarze mogą udzielać porad dotyczących najlepszych metod antykoncepcji 34
  • Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam i możesz potrzebować dodatkowego wsparcia, aby poradzić sobie z tą częścią życia z TNP. Udział w lokalnej grupie wsparcia lub dołączenie do dedykowanego forum internetowego dotyczącego TNP może pomóc; inną opcją dla ciebie i twojej rodziny jest skorzystanie z doradztwa.
  • Jeśli chcesz założyć rodzinę, istnieje szereg zasobów, specjalnie opracowanych przez stowarzyszenia pacjentów, które pomogą ci rozważyć i przejść przez kolejne kroki. Opcjami mogą być opieka zastępcza, adopcja i skorzystanie z usług surogatki, w zależności od lokalnych przepisów krajowych. Najlepiej porozmawiać z zespołem medycznym i organizacją pacjentów, którzy będą w stanie udzielić konkretnej porady. Przydatne może być również porozmawianie z innymi rodzinami dotkniętymi TNP o ich doświadczeniach 5
family
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson