Ważne jest, aby pamiętać, że oprócz klinicznego leczenia TNP pielęgnowanie zdrowych, wspierających relacji i utrzymywanie poziomu bliskości (który będzie zależał wyłącznie od twoich potrzeb i pragnień) przyczyniają się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to ważne, ponieważ duża liczba osób żyjących z TNP doświadcza lęku i depresji [1].
Planowanie rodziny jest również ważnym czynnikiem dla osób żyjących z TNP, a zwłaszcza dla kobiet, ponieważ poród naraża matkę i dziecko na wysokie ryzyko[2]. Dlatego stanowczo zaleca się, aby kobiety chore na TNP nie zachodziły w ciążę [2].
Jest to coś, co może mieć ogromny wpływ na osobę żyjącą z TNP i dlatego należy omówić tę kwestię z partnerem i zespołem medycznym.
Porozmawiaj z lekarzem
Lekarze, specjaliści w zakresie NP, specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa, urolodzy i pielęgniarki specjalistyczne mogą zaoferować porady dotyczące intymności i zdrowia seksualnego – najważniejsze jest to, że poruszasz swoje problemy z profesjonalistą, czując się komfortowo i otrzymując wsparcie.
Rozmawiaj z partnerem/partnerką
Buduj więzi
Odwiedź www.phaeurope.org, aby znaleźć listę odpowiednich organizacji w całej Europie – w twoim kraju mogą istnieć jeszcze inne!
Referencje