Wyobraź sobie, że Twoje ciało jest zegarem, a wewnątrz niego zaczyna pojawiać się rdza. Gdy rdza się rozprzestrzenia, koła zębate w zegarze muszą pracować coraz ciężej, aby się obracać. Jeżeli rdza nie zostanie usunięta, jej nagromadzenie w końcu uniemożliwi obracanie się przekładni. Podobnie amyloidoza uniemożliwia narządom w Twoim organizmie funkcjonowanie w prawidłowy sposób. Zdiagnozowanie rzadkiej choroby, takiej jak amyloidoza, może przerazić pacjenta , co sprawia, że konieczna staje się odpowiednia opieka fizyczna i silne wsparcie emocjonalne.
Amyloidoza nie jest chorobą nowotworową, choć jej objawy i leczenie są podobne do tych w przypadku nowotworów. Amyloidoza występuje wtedy, gdy organizm zaczyna wytwarzać białko w inny sposób niż dotychczas i nie jest już w stanie wchłonąć tego białka. Gdy wytwarzanych jest coraz więcej tych nieprawidłowych białek, zaczynają one gromadzić się i tworzyć blokady, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie ważnych narządów.
Istnieje szereg typów amyloidozy i każdy z nich ma inną przyczynę. Najczęstsze cztery typy to:
Ponieważ białka te gromadzą się stopniowo , objawy mogą nie występować od razu. Ponadto, ponieważ amyloidoza może zajmować tak wiele narządów, istnieje tylko kilka uniwersalnych objawów, które mogą sygnalizować lekarzom jej obecność. Należą do nich:8
Ponadto każdy narząd może powodować specyficzne objawy. Na przykład „pienisty” mocz jest spowodowany nagromadzeniem białka w nerkach. Powiększenie obwodu brzucha może wskazywać na problem z wątrobą. Bóle w klatce piersiowej wskazują na serce. Zespół cieśni nadgarstka może oznaczać, że choroba zajęła układ nerwowy. Pogrubiony język może być spowodowany amyloidozą w przewodzie pokarmowym. Natomiast duszność może wskazywać na zajęcie płuc.8
Istnieje kilka badań diagnostycznych, które może zalecić lekarz. Często wykonuje się badania krwi i moczu, jednak – w zależności od objawów – lekarze mogą także zalecić badanie szpiku kostnego, tkanek narządów bądź przeprowadzenie badania ultrasonograficznego w celu sprawdzenia, czy dochodzi do gromadzenia się nieprawidłowego białka.
Choć nie ma zbyt wielu danych na temat globalnej częstości występowania, amyloidoza jest niezwykle rzadką chorobą. Eksperci medyczni szacują, że wskaźnik zachorowań waha się od 9,7 do 14 przypadków na milion osób rocznie.9
Choć amyloidoza może rozwinąć się u osób w każdym wieku, we wszystkich postaciach tej choroby objawy występują z reguły u pacjentów płci męskiej w wieku od 60 do 70 lat. Na większe ryzyko narażone są także osoby z przewlekłymi chorobami zakaźnymi lub chorobami zapalnymi, osoby poddawane dializom lub osoby, u których amyloidoza występowała w rodzinie. Badania wykazały również, że ta choroba krwi występuje częściej u osób pochodzenia afrykańskiego.
Niestety wciąż nie jest możliwe wyleczenie amyloidozy; istnieją jednak metody leczenia, które mogą spowolnić gromadzenie się złogów w komórkach oraz złagodzić objawy. Należą do nich:
Fizyczne i emocjonalne skutki tej choroby mogą wydawać się nie do pokonania, przez co jeszcze ważniejsze jest zaangażowanie i obecność osób bliskich.10
Z fizycznego punktu widzenia objawy amyloidozy oraz jej leczenie mogą być niesamowicie obciążające. Zarówno chemioterapia, jak i przeszczepienia to długie, nieprzyjemne procedury ze skutkami ubocznymi, które trudno jest znieść samemu. Wsparcie ze strony bliskich, a nawet drobne gesty, takie jak oferowanie przejazdów na zabiegi lub pomoc przy posiłkach, mogą pomóc osobom cierpiącym na tę chorobę przetrwać te trudne chwile.
Diagnoza każdej rzadkiej choroby, w tym amyloidozy, może być dla pacjenta dużym ciężarem emocjonalnym do udźwignięcia. Szok, złość i przygnębienie są normalnymi emocjami, których można doświadczyć i które mogą utrzymywać się przez cały proces leczenia. Zaoferowanie emocjonalnego wsparcia przez bliską osobę, gdy chory nie jest w stanie znaleźć w sobie siły, może mieć dla pacjenta duże znaczenie.
W firmie Janssen jesteśmy zaangażowani w inicjowanie innowacyjnych badań, które pomogą poprawić obecnie dostępne opcje leczenia dla osób, u których zdiagnozowano amyloidozę, a także szereg innych rzadkich chorób krwi. Rozpoczęliśmy badania nad metodami leczenia, co do których mamy nadzieję, że pewnego dnia przyniosą komfort i ulgę osobom z tą chorobą.
Wierzymy, że naszym obowiązkiem jest niestrudzona praca na rzecz badań, które mogą doprowadzić nas do przyszłości, w której amyloidoza i inne choroby krwi będą należały do przeszłości.